Ahhoz, hogy többnapos túráink második, harmadik, vagy még további napjain is jó teljesítményt tudjunk nyújtani, megfelelő mennyiségű és minőségű alvásra van szükségünk. Előfordulhat azonban, hogy az időjárás hidegebbre fordul, mint a kaland megtervezésekor gondoltuk. Ha felszerelésünk az enyhébb hőmérsékletre volt bepakolva, akkor a zordabb körülmények között az éjszakai melegítésre hivatott hálózsákunkban máris az ún. extrém tartományban találjuk magunkat. Arról, pedig az a mondás járja, hogy meg nem fagysz, de aludni nem fogsz?
Mit tehetünk tehát, ha már nincs több ruhánk, amit felvehetnénk? Néhány trükkel szerencsére enyhíthetünk a hideg szorításán. Összegyűjtöttem a legegyszerűbbeket, amikkel nagyobb erőfeszítés nélkül érhetünk el kisebb eredményeket? de hát sok kicsi sokra megy..
Az első dolog, amit tegyünk meg, hogy a magasságunkhoz állítjuk hálózsákunk hosszát, ezzel minimalizálva a felfűtendő légteret. Ez alacsonyabb egyéneknél - külön kiemelve a hölgyeket - lehet fontos (ők egyébként is fázósabbak?). A képen látható zsákból én is a 195cm-es változatot kaptam, holott én a 170cm-t épp csak túllépem. Ebből kifolyólag én valóban a következőkben bemutatott módon használom ezt a hálózsákomat.
Tehát, a lábrészen fordítsuk ki, majd a kívánt hossztól egy jó arasszal távolabb (hogy aztán visszafordítás után az elkötött rész is elférjen a lábunknál) belülről kössük össze. Erre használhatjuk mindjárt a tartózsák zsinórját (mint én a képen), de ha azt például párnának szeretnénk használni, akkor bármi más is tökéletes lesz.
Visszafordítva így néz ki?
Testsúlyunk alatt hálózsákunk töltete sajnos megakadályozhatatlanul összepréselődik. De ugyanez történik a derékaljunkkal is, és még többet veszítünk ezáltal a hideg talaj felé a hőszigetelésünkből. Mivel a terhelés nagy részét a felsőtestünk adja, ez alatt kell leginkább fokoznunk a hideg elleni védelmet. Ezt legkönnyebben úgy tehetjük meg, ha derékaljunkat kettőbe hajtjuk, és duplán tesszük magunk alá. Ekkor viszont már persze rövid lesz. Hosszabbítás gyanánt lábunk védelmére bevethetjük hátizsákunkat?
Ha még mindig azt gyanítjuk, hogy nem lesz melegünk éjszaka, gondoskodhatunk kiegészítő fűtésről. A hagyományos módszer szerint kulacsunkba melegítsünk vizet, majd, hogy ne égessen meg, illetve a meleg is tovább tartson, húzzunk rá egy zoknit. Megjegyzés, hogy az utángyártott USA katonai kulacsomat nem bírtam beleerőszakolni a zoknimba?
Ha tudunk vinni még valami zsebmelegítőket, tovább tarthatjuk melegen zsákunk belsejét. Nekem a legegyszerűbb kémiai melegítőm van. Párban kapható a képen látható kis tartóval, és ezer Forintos nagyságrendű mindössze az ára. Arra érdemes figyelni a beszerzéskor, hogy a forralással újraaktiválhatót vegyük meg, ne a fagyasztással visszaalakíthatót. Előbbi terepen is ismét működőképessé tehető. Utóbbi, csak ha tényleg rohadt hideg van?
Ha a kulaccsal indítunk, majd később szükség szerint egyenként indítva a két melegítőt, akkor úgy 5-6óra extra melegséget tudunk fenntartani. Az már nem rossz szerintem?
A hálózsákba bújás előtt ruházatunkkal is van tennivaló. Nadrágszárunkat tűrjük be a zokniba, vagy kössük össze valamivel. Ezzel csökkentjük a ?pumpa-effektust?. Arról van szó, hogy forgolódás közben újra meg újra kipréseljük ruhánk alól a testünk által felmelegített levegőt. Ha nem nyitott a nadrágunk, nem veszítünk annyi hőt.
Vegyük fel sapkánkat (ha van, akár símaszkot), és kesztyűnket. Minden apró testfelület, amit le tudunk fedni értékes testmeleget tart vissza.
Végre bebújhatunk már a hálózsákba is? Ha eddig eljutottunk, azon is zárjuk le a nyílásokat, amennyire csak lehet. Ha van, használjuk, és húzzuk szorosra vállunk felett a hőgallért.
Végül a kapucnit is annyira zárjuk be, hogy csak arcunk, esetleg csak az orrunk és szánk maradjon fedetlenül.
Legvégül még egy trükk, amivel azért vannak fenntartásaim, főleg így kipróbálás után? Több túléléssel foglalkozó írásban láttam, hogy lábunkat még jobban védhetjük, ha bele is dugjuk a hátizsákba, nem csak ráfekszünk.
Nem vagyok meggyőződve, hogy nyerünk-e ezzel valamit. Merthogy elég szűkösen fértem bele, és némileg össze is préselte a hálózsák töltetét a hátizsák. A másik gondolatom ezzel kapcsolatban még, hogy egy teljesen vízálló hátizsákban nem fog-e nagyon növekedni a pára, és inkább hűtőhatást okozni ezzel?
A láb hátizsákba bújtatásának talán akkor lehet több értelme, ha hálózsák nélkül kerülünk vészhelyzetbe, és ez az egyetlen plusz védelem lehetséges.
Jó éjszakát mindenkinek!
Szerző:
Vándor