Hó olvasztás benzinfőzővel
Még az 1. téli Bihar-túránkon felmerült, hogy érdemes-e 4-5 l vizet cipelni több napon keresztül, vagy inkább benzint vigyünk, és benzinfőzővel olvasszunk hóból innivalót.
Az akkor megszületett terv szerint megnézzük, hogy 1 l víz előállításához mennyi üzemanyag szükséges, s így nagyjából meg tudjuk becsülni, hogy hány liter benzint vigyünk egy többnapos téli túrára.
(Az említett túrán volt, akinek már a 2. napon kifogyóban volt a naftája.)
A terv egészen máig terv maradt, bár Horka kiszámolta az elméleti értékeket, de ő maga sem bízott bennük, elsősorban a benzinfőzők hatásfoka, és a természeti tényezők nem-ismerete miatt.
Horkának, és a sok ráérő időmnek (a tavalyi maradék szabadság kötelező kivétele) köszönhetően ma rászántam magam a megvalósításra.
A „kísérlethez” egy Coleman főzőt használtam, 300 ml folttisztító benzinnel feltöltve.
A levegő hőmérséklete -3 C°, a hóé -2.5 C° volt, sajnos szél nem fújt, pedig ki szerettem volna próbálni azt is, hogy milyen különbség tapasztalható szeles időben (a hegyekben ritka a szélcsend) szélvédővel, és a nélkül végzett olvasztásnál.
1 kg havat lemértem, a benzinfőzőt beindítottam, és a már szépen, kék lánggal égő főzőre tett túra-edényembe először apránként, kevergetve (mert érdekes módon a hó le tud égni), aztán amikor már víz volt az alján, nagyobb adagokban belekotortam.
Az időt sajnos nem mértem, mert nem volt különösebb jelentősége, de kb. 10 perc alatt forró víz lett a hóból.
Megvártam, míg lehűl kissé a főző, majd egy skálázott cumisüvegbe visszatöltve a maradék benzint, meglepődve olvastam le az értéket:
232 ml! Miután 300 ml volt eredetileg a főzőben, ez azt jelenti, hogy 68 ml benzinnel sikerült 1 kg hóból 1 kg forró vizet csinálni. Én sokkal rosszabbra számítottam.
Ezek szerint (hasonló hőmérsékleti, és szélviszonyok között) 1 l benzinnel majdnem 15 l vizet lehet hóból olvasztva felforralni, de ha sokkal hidegebb van, akkor is 10 l forralt víz biztosan nyerhető. (A forralás a baktériumok, és egyéb unszimpatikus lények meggyilkolása miatt lényeges.)
Konklúzió: Hosszabb téli túrákra nem érdemes több liter vizet cipelni, inkább benzinfőzőt, és hozzá külön tartályban benzint, a korai sötétedés miatt úgyis van bőven időnk esténként olvasztgatni, és még a hálózsákba is jól jön a melegvizes palack.
|